Nije točno da su plaće u prodaji niske. Nekima plaće prelaze i 15.000 kuna
Novosti s tržišta rada

Nije točno da su plaće u prodaji niske. Nekima plaće prelaze i 15.000 kuna

Podaci pokazuju ukupna mjesečna primanja s uključenim bonusima, a njihova visina varira ovisno o poziciji, rangu, struci te kompaniji.

Rasponi plaća u sektoru trgovine i prodaje, u prosjeku, variraju od 4.312 kuna pa sve do 8.151 kunu mjesečno, pokazali su podaci portala MojaPlaća.

Ovi podaci pokazuju ukupna mjesečna primanja s uključenim bonusima, a njihova visina varira ovisno o poziciji, rangu, struci te kompaniji za koju radnika radi.

Tako, primjerice, plaća voditelja prodaje za ključne klijente može ići i do 15.135 kuna mjesečno, dok ona nešto niže rangiranog voditelja odjela u maloprodaji može ići i do 8.403 kune.

Kada govorimo o plaćama najviše traženih djelatnika ovog sektora, blagajnicima, odnosno trgovcima, njihove plaće variraju od 3.862 kune pa sve do 6.312 kuna. Tako, 10 posto zaposlenika na poziciji blagajnika ili trgovca zarađuje manje od minimalne vrijednosti, dok 10 posto njih zarađuje više od maksimalne vrijednosti.

Plaće referenta u nabavi i prodaji prilično su slične, a njihova vrijednost kreće se između 4.321 kune i 8.763 kune mjesečno.

Visoke plaće u sektoru prodaje, osim voditelja imaju i prodajni predstavnici koji su često i terenski radnici. Njihova zadaća je održavati dobre odnose s ključnim kupcima, analizirati i identificirati njihove potrebe te ostvarivati sve zadane prodajne planove. Za svoj rad zaposleni na ovim pozicijama mjesečno zarade i do 10.580 kuna. Primanja prodajnih predstavnika, naravno, ovise o njihovom rangu pa tako juniori zarađuju, u prosjeku, od 3.914 kuna pa sve do 8.711, dok seniori za svoj rad dobivaju minimalno 4.696 kuna, odnosno maksimalno 10.580 kuna.

Promotori i agenti u call centrima, koji su češće studenti imaju plaće do 7.062 kune, dok recimo danas oni najtraženiji, inženjeri u prodaji, imaju primanja i do 12.171 kunu.

Benefiti koje najčešće imaju zaposlenici u sektoru prodaje

Kako je pokazalo naše istraživanje, zaposleni u sektoru prodaje najčešće kod poslodavaca ostvaruju benefite poput naknada za putne troškove, različite popuste na proizvode tvrtke za koju rade, naknadu za javni prijevoz te dodatne slobodne dane.