Prema izvješću Career Group Companies za 2025. godinu, gotovo dvije trećine tražitelja posla oslanja se na AI kako bi poboljšali svoj životopis, motivacijsko pismo, pa čak i pripremu za razgovor za posao. No, dok neki AI vide kao moćan alat, mnogi poslodavci postavljaju pitanje etičnosti njegove upotrebe. Gdje je granica između pomoći i obmane? Hoće li AI postati nezaobilazan u zapošljavanju ili izazvati još veću skepsu među stručnjacima za ljudske resurse?
Prema izvješću Career Group Companies za 2025. godinu, čak 65% kandidata koristi AI u nekom dijelu procesa prijave za posao. Konkretno:
• 19% koristi AI za pisanje životopisa
• 20% za izradu motivacijskog pisma
• 9% za profesionalne fotografije
• 7% za pripremu za intervju
• 5% za izradu radnih uzoraka
• 5% za smjernice o karijeri
Prema riječima Jillian Lawrence, potpredsjednice Career Group Companies, korištenje AI-ja u traženju posla u protekloj godini doživjelo je pravi procvat.
"Danas bi me iznenadilo da ijedan ozbiljan tražitelj posla ne istražuje mogućnosti AI-ja", kaže Lawrence.
No, unatoč njegovoj popularnosti, AI nije svima po volji. Prema istraživanju platforme Zety, 42% stručnjaka za ljudske resurse smatra korištenje AI-ja u prijavama neetičnim. Posebno su zabrinuti kada kandidati koriste AI za procjenu vještina, jer u tom slučaju postoji rizik da osoba ne posjeduje kompetencije koje je predstavila.
AI kao pomoć ili prijevara?
Jasmine Escalera, stručnjakinja za karijere iz Zetyja, upozorava da postoje opravdane sumnje.
"Ako koristite AI kako biste poboljšali način na koji prikazujete svoje vještine, to je jedna stvar. No, ako njime pokušavate prikazati sposobnosti koje zapravo nemate – to je problem", kaže Escalera. "U konačnici, možda nećete moći obavljati posao za koji ste se prijavili."
Kako sigurno koristiti AI u prijavama za posao?
Stručnjaci preporučuju oprez i provjeru svih informacija koje AI generira. Iako može biti moćan alat, AI ponekad nudi netočne ili ponavljajuće informacije.
"Posljednje što želite je da vas na završnom intervjuu šef šefovog šefa pita o nekoj vještini koju je AI sam izmislio, a vi to niste primijetili!", upozorava Jeremy Schifeling, autor knjige "Career Coach GPT".
Escalera savjetuje da se AI koristi za prilagodbu prijava opisu posla, uključujući:
• Usklađivanje ključnih riječi s oglasom
• Korištenje snažnih glagola koji ističu postignuća
• Provjeru gramatike i stila
Također, treba biti oprezan s dijeljenjem osobnih podataka s AI alatima, jer postoji rizik da se podaci koriste u druge svrhe.
AI u zapošljavanju – trend koji tek dolazi
Iako još uvijek izaziva rasprave, AI će nesumnjivo igrati sve veću ulogu u zapošljavanju. Lawrence vjeruje da će se njegov utjecaj samo povećavati u narednim godinama.
"Ovo je tek početak. U sljedećih nekoliko godina svi će nastojati pronaći najbolji način kako iskoristiti AI u traženju posla", zaključuje.
Hoće li AI postati nezaobilazan alat u selekcijskim procesima ili će poslodavci sve strože regulirati njegovu upotrebu? Vrijeme će pokazati.
Izvor: CNBC make it