Nedostatak radnika zahvatio i aristokraciju: "Tražimo 10 radnika, a javi ih se troje"
Novosti s tržišta rada

Nedostatak radnika zahvatio i aristokraciju: "Tražimo 10 radnika, a javi ih se troje"

Zbog manjka radnika iz Europske unije, kako se požalila vlasnica dvorca lady Fiona Carnarvon, morali su posegnuti za drastičnim mjerama koje im ugrožavaju egzistenciju

Na početku 20. stoljeća biti butler u nekom od dvoraca u Velikoj Britaniji i dalje je bila stvar prestiža premda je otpor prema aristokraciji rastao, a slabo plaćena posluga počela je sve glasnije negodovati. Upravo je u to razdoblje smještena radnja nagrađivane serije "Downton Abbey" koja se odvija u istoimenom dvorcu. No, dvorac pod tim imenom zapravo uopće ne postoji. Za potrebe snimanja serije koja je doživjela šest sezona, a snimljena su i dva filma, koristio se stvarni dvorac Highclere u južnoj Engleskoj, u kojem se posljednjih mjeseci odvija prava drama. Vlasnici, naime, ne uspijevaju namiriti potrebe za radnom snagom, a kao glavnoga krivca vide – Brexit, piše Večernji list.

Zbog manjka radnika iz Europske unije, kako se požalila vlasnica dvorca lady Fiona Carnarvon, morali su posegnuti za drastičnim mjerama koje im ugrožavaju egzistenciju, poput otkazivanja većih vjenčanja, koja su donosila i najveće prihode. Mnogi parovi žele svadbena slavlja u tom velebnom viktorijanskom zdanju koje je proslavila nagrađivana serija, no vlasnica kaže da ih je morala ukinuti jer nema tko posluživati goste.

Više ne možemo ponuditi veća vjenčanja, i to zbog Brexita. Nema osoblja – rekla je za Reuters grofica Carnarvon.

Imanje se prostire na oko 2000 hektara. Dvorac je sagrađen 1679. i renoviran 1840-ih, s parkom koji je dizajnirao Capability Brown u 18. stoljeću. Nalazi se u Hampshireu i ladanjsko je sjedište grofova od Carnarvona, ogranka anglo-velške obitelji Herbert. U njemu je prije "Downton Abbeya" snimana humoristična serija "Jeeves and Wooster", no međunarodno je postao poznat kao glavna lokacija povijesne dramske serije ITV-a koja se tu snimala od 2010. do 2015. godine, a poslije su snimljena i dva filma, 2019. i 2022. godine.

 Kuća i vrtovi otvoreni su za javnost za samostalne obilaske tijekom ljetnih mjeseci, za Božić i Uskrs, organiziraju se i razna događanja za koja se plaćaju ulaznice. No, najviše novca slijeva se od vjenčanja, u najboljim godinama nosila su 40 posto prihoda. Nekad se u sezoni održavalo i po 25 vjenčanja, svako s više od stotinu uzvanika. No, sad su od toga odustali i ostavili samo manje svadbe s dvadesetak uzvanika. Pali su i prihodi od suvenirnice jer se šalje manje suvenira u zemlje Europske unije.

Tražimo 10, pojave se tri

Uzalud sve to kad nema posluge. Dvorac Highclere u sjevernom Hampshireu koristio se za vanjske snimke opatije Downton i većinu interijera. No, kuhinja, odaje za poslugu i neke od spavaćih soba konstruirani su i snimljeni u studijima Ealing. Scene na otvorenom snimane su u selu Bampton u Oxfordshireu. Stari župni dvor u Bamptonu poslužio je vanjske snimke kuće Isobel Crawley, dok su scene interijera snimljene u Hall Placeu blizu Beaconsfielda u Buckinghamshireu. Opatija Downton u seriji leži u Yorkshireu. Izmišljeni Haxby Park, imanje koje Sir Richard Carlisle namjerava kupiti u drugoj sezoni, dio je dvorca Waddesdon u Buckinghamshireu. Kuća Dower udovice Grantham zapravo je u Byfleet Manoru u Surreyju i tako dalje. Kako bilo, grofica Carnarvon kaže da su ostali bez studenata iz EU koje su zapošljavali za vjenčanja. Sad im ta radna snaga više nije dostupna.

Kad odemo u agencije i pokušamo pronaći ljude, kažu da ih nema. Ako ih tražimo deset, možda se pojave tri... – požalila se.

Broj studenata iz EU koji su primljeni na britanska sveučilišta pao je 50 posto u 2021., a 40 posto smanjen je broj prijava, uglavnom zbog neizvjesnosti koju je stvorio Brexit. Otkako je napustila Europsku uniju, Velika Britanija suočila se s nedostatkom radnika u različitim djelatnostima, od proizvodnje do građevinarstva i logistike. Poslovni krugovi pritišću vladu da ublaži imigracijska pravila nakon Brexita, što je i učinjeno za radne vize u nizu zanimanja, no na popisu nema ugostiteljskog sektora. Premijer Rishi Sunak, koji podržava Brexit, nije sklon liberalizaciji useljavanja kako bi se riješio nedostatak radne snage. I dok se traži rješenje, dvorac Highclere zatvorio je vrata čak i za popodnevne čajeve koje je nudio turistima. Nema ih tko posluživati...