Kako uspješno intervjuirati i dobiti željenu poziciju?
Selekcijski postupak

Kako uspješno intervjuirati i dobiti željenu poziciju?

EPAM recruitment tim otkriva tips&tricks koji nas dovode korak bliže pronalasku posla.

Pronalazak novog radnog mjesta opsežan je zadatak i posao za sebe. Motivacije mogu biti različite - želja za novim izazovima, karijerni zaokret, kompenzacija koje bolje reflektira stanje na tržištu i poslovne vještine, potraga za prvim poslom uz malo iskustva... Prije nego što se uopće započne sa slanjem prijava potencijalnim poslodavcima, ključno je imati CV koji je ažuriran s najnovijim informacijama. Iako je svako iskustvo – dobro iskustvo, nije nužno i relevantno te bi s godinama CV trebalo revidirati i prilagođavati opisu posla na koji se prijavljujemo u smislu naglašavanja ključnih osobina, ali ne i fabriciranja kvalifikacija. 

Važno je imati na umu karakteristike koje poslodavac traži i provjeriti kako se naše sposobnosti i aspiracije poklapaju s istima.

#1 Kvalitetan CV je pola posla

Razgovarajući s EPAM  recruitment timom doznali smo njihove preporuke za kvalitetan CV koji povećava mogućnost poziva na razgovor. Kao presudnu stavku prilikom selekcije navode da životopis mora biti jasan, sažet i reprezentativan. Na internetu se može naći raznih obrazaca i šablona koje olakšavaju efikasan raspored iskustava, vještina i projekata. Birajte nešto pregledno i jednostavno, s minimalno boja.

Potrebno je, također, imati točnu predodžbu potencijalnog radnog mjesta i očekivanih zadataka. S godinama radnog staža neka iskustva prestaju biti relevantna i nema potrebe da zauzimaju mjesto na stranici. Konobarenje na sezoni u srednjoj školi poželjna je stavka ako želite napredovati u ugostiteljstvu, ali nema velik značaj za posao podatkovnog inženjera. Prilikom odabira što zadržati, a što ukloniti valja imati na umu da CV ne bi trebao biti dulji od obostranog A4 formata ističu senior recruiteri.  Životopis koji sadrži detaljne osobne podatke ili fotografiju može ostaviti neprofesionalan dojam. Od osnovnih podataka dovoljno je ime i prezime, kontakt i mjesto stanovanja, iako nije potrebno stavljati točnu adresu.

U slučaju prijave na tehničke pozicije presudno je navesti ključni tech stack, dakle koje god tehnologije kandidat koristi ili je koristio treba istaknuti u opisu posla i u kategoriji vještina. Kandidati nekad spomenu tehnologiju samo pod skills, ali bitno je vidjeti da su to zaista i koristili prilikom rada. Poželjno je navesti kraći sažetak odgovornosti, zadataka i projekata na kojima trenutno rade. Uza sve to, bilo kakvi dodatni certifikati i tečajevi nešto su što vas može istaknuti u moru prijavljenih. 

Pošto ste se prijavili na nekoliko interesantnih pozicija, poslali CV i cover letter brojnim poduzećima, nakon izvjesnog vremena dobivate poziv za inicijalni intervju s ljudskim resursima ili recruitment specijalistom. U sljedećim odlomcima razmotrit ćemo ključne savjete za ophođenje tijekom intervjua. 

#2 Detaljna priprema

Ako još niste napravili zadaću, vrijeme je za dubinsko istraživanje o kompaniji s kojom intervjuirate. Ovisno o poziciji na koju ciljate, istražite prije svega web stranicu –  glavna djelatnost, proizvodi ili usluge koje nudi, godina osnutka, izvršni djelatnici, projekti i partneri. Budući da to najvjerojatnije nije jedini intervju na koji ste pozvani zapišite bilješke u natuknicama uz ime poduzeća kako biste mogli u danima prije intervjua ponavljati najvažnije činjenice.

Uz općenite podatke, pitanja mogu biti u usmjerena na proizvode i usluge pa je važno biti upoznat s istima čak ako ih nikad niste koristili. Društvene mreže također su dobar izvor informacija o organizacijskoj kulturi, vrijednostima i novostima unutar kompanije – one nam daju uvid u formalnost komunikacije, dress code ako postoji i ono što poduzeće smatra važnim za podijeliti s vanjskom publikom. Poslovne društvene mreže dobro su mjesto za povezivanje s djelatnicima, ipak, nemojte se povezati s čitavim odjelima, za početak je sasvim je dovoljno uspostaviti konekciju s recruiterom.

Kvalitetna priprema odličan je temelj za dobar intervju i na ovaj ćete način uspjeti dati dobre odgovore na dva česta pitanja - što poduzeće radi i zašto želite raditi za njih.

#3 Odgovori na česta pitanja

Olakšavajući aspekt intervjua za posao jest da je proces vrlo sličan unutar industrije. Uz to, često se pojavljuju pitanja koja su malo modificirani set istih. Na njih je korisno i jednostavno imati unaprijed smišljen odgovor. Na taj način bez puno truda djelujete samopouzdano i pripremljeno. 

Na pitanja poput: predstavi se ili reci nešto o sebi poželjno je dati kratku sumu svojih iskustava i važnih projekata kroz prizmu onih osobina koje su istaknute u samom oglasu.

To je jednostavan pristup za isticanje zašto ste vi baš idealan kandidat. U ovom dijelu nema mjesta za lažnu skromnost, ali budite realistični oko svojih iskustava i ne prisvajajte veće zasluge od stvarnih. Dobro je pritom dati i neke objektivne metrike, primjerice: pomoću izmjena koje sam implementirao na projektu, prodaja se povećala za 30% u odnosu na prethodni kvartal. 

Situacijska i problemska pitanja najbolje je rješavati uz osobno iskustvo i koristeći zdrav razum. Vjerojatno ste se već našli u nekoj varijanti te situacije, čak i ako nije bila posve slična, povucite paralelu i dajte suvisao odgovor. Početni intervju je tu da se provjeri tip osobnosti i osnovne kvalifikacije – svojevrsno predstavljanje u kojem je važan cjelokupni dojam. Također, koliko god vam se sviđa neka pozicija nemojte obećavati prekovremeni rad, dostupnost izvan radnog vremena i slične neugovorne prakse ako na njih niste uistinu i spremni.

Klasično pitanje koje često muči kandidate je izdvojiti svoje vrline i mane. Ova pitanja ne služe za hvalisanje ili pretjeranu kritiku - ključno je navesti vještine koje imaju veze s onima koje se traže u oglasu (organiziranost, staloženost u stresnim situacijama, pedantnost, ambicija, brzo zaključivanje). Isto tako, za mane, potrebno je navesti nešto iskreno i što uistinu jest mana (zaboravite perfekcionizam!), ali ne umanjuje mogućnost dobivanja posla. Ako posao izričito traži organizacijske vještine nije uputno navesti neorganiziranost. Koju god manu izaberete, najvažnije je da uz nju date primjer kako je nadilazite ili mijenjate – primjerice: na prvom poslu bilo mi je izazovno prioritizirati različite zadatke, ali kroz karijeru u managementu razvila sam sustav koji mi olakšava razabrati hitne od manje hitnih stvari.

Uza svu pripremu može se dogoditi da neko pitanje iznenadi i da za njega nemate spreman odgovor. Kad isprva niste sigurni kako odgovoriti na neko pitanje, duboko udahnite, zastanite i razmislite što bi osoba koja vas intervjuira htjela čuti.

#4 Neka zasjaju interpersonalne vještine

Sasvim je normalno biti pomalo nervozan prije razgovora i osoba koja vas intervjuira to zna i uzima u obzir. Ono što možete napraviti kako bi smanjili napetost jest pozitivno reagirati na small talk. Posao ćete dobiti radi svojih sposobnosti, ali je podjednako važno kako se predstavljate i komunicirate. Stoga, na početku razgovora prokomentirajte nesnosne vrućine, nogometno prvenstvo ili slične aktualnosti – na taj način dajete do znanja da ste društveni i posjedujete socijalne vještine.

Tijekom intervjua odgovarajte na pitanja uljudno i ne prekidajte sugovornika, poželjno je uključiti malo humora, ali umjereno i prikladno situaciji. Odgovarajte na sva pitanja imajući na umu karakteristike navedene u samom oglasu, ali nemojte se pretvarati da, primjerice, uživate u svakodnevnom radu u Excelu ako vas od istog boli glava. Za sve što vam nije jasno, a posebice za radne uvjete pitajte ono što vas zanima. Vi ćete potencijalno biti zaposleni na tom radnom mjestu i važno je da ste zadovoljni s rasponom plaće, beneficijama, slobodnim danima i radnim vremenom.

Na samom kraju intervjua, recruiter očekuje vaša pitanja. Čak i ako vam se čini da ste sve saznali tijekom razgovora, pripremljena dva do tri kvalitetna pitanja istaknut će vas u moru kandidata. Uvijek se možete raspitati o organizacijskoj kulturi, hijerarhijskom ustroju ili ključnim vrijednostima kompanije. Možete pitati osobu koja vodi razgovor zašto vole raditi u dotičnom poduzeću ili se pak raspitati koji su ključni izazovi s kojim ćete se susresti u prvih 6 mjeseci na radnom mjestu. Pitanja svakako trebaju biti relevantna i pokazivati interes za kompaniju, poziciju i industriju u cjelini. Na samom kraju intervjua ljubazno zahvalite na razgovoru i istaknite nadu da ćete se ponovno čuti ili imati priliku opet razgovarati.

Potraga za poslom zahtijeva strpljenje, pripremu i strateško razmišljanje. Svaki korak u procesu ima svoju važnost i može učiniti razliku u konkuriranju za željeno radno mjesto.  Kvalitetno pripremljen životopis, detaljno istraživanje kompanije i posla na koji se prijavljujete, jasna komunikaciju i prezentacija vlastitih vještina tijekom intervjua – sve ovo olakšava proces. Sljedeći ove savjete, umanjit ćete prirodnu prisutnu nervozu prilikom intervjua te suvereno vladati situacijom ostavljajući izvrstan dojam. Vježbanjem se najlakše stječe sigurnost, shvatite svaki razgovor kao priliku za vježbu i ubrzo ćete primijetiti da inicijalne intervjue imate u malom prstu.

Provjerite otvorene pozicije u EPAM Hrvatska i pripremite se za prvi intervju, vidimo se!